DS1100LZ-60 OverviewWith the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, additional insulating hardware in applications is no longer necessary. Providing reliable performance is made possible by the supply voltage of 3V ~ 3.6V. As a mounting method, the technique Surface Mount is used. In addition, it is equipped with -40°C ~ 85°C operating temperature. There are 5 taps and steps configured for it. This device's supplier package is 8-SOIC. There are several important electronic devices that belong to the - series.
DS1100LZ-60 FeaturesMounting Type: -
DS1100LZ-60 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100LZ-60 Delay Lines Timing ICs applications.
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1100L |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 12ns |
| Available Total Delays | 60ns |
| Tap Increment | 12 ns |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Tap Increment | 12ns |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |