DS1100M-100+ OverviewAs a cost-effective packaging method, Tube is used. Using the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. It is possible to achieve reliable performance with 4.75V~5.25V due to the supply voltage. As its mounting type, Through Hole is used. It operates at a temperature of -40°C~85°C. The device has been configured with 5 taps and steps. At DUAL are the terminals. A unique configuration is possible with the 8 terminations. During operation, 5V is supplied with a voltage. A logic type of SILICON DELAY LINE is used.
DS1100M-100+ FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
DS1100M-100+ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1100M-100+ Delay Lines Timing ICs applications.
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Function | Nonprogrammable |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Output Impedance | 50Ohm |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 20ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Available Total Delays | 100ns |
| Total Delay-Nom (td) | 100 ns |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |