DS1100M-125+ OverviewThe product is packaged using Tube in order to maximize its cost-effectiveness. In applications requiring additional insulation, the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package can be used instead. As a result of the supply voltage of 4.75V~5.25V, reliable performance is possible. This type of mounting is based on the Through Hole technique. A temperature range of -40°C~85°C is available. A 5 tap/step configuration is provided. A terminal is located at DUAL. In order to provide unique configurations, it is equipped with 8 terminations. When the device is operating, the supply voltage of 5V is provided. As its logic type, SILICON DELAY LINE is used.
DS1100M-125+ FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
DS1100M-125+ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1100M-125+ Delay Lines Timing ICs applications.
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Function | Nonprogrammable |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Output Impedance | 50Ohm |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 25ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Available Total Delays | 125ns |
| Total Delay-Nom (td) | 125 ns |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |