DS1100M-175 OverviewThe product is packaged using Tube in order to maximize its cost-effectiveness. In applications requiring additional insulation, the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package can be used instead. As a result of the supply voltage of 4.75V~5.25V, reliable performance is possible. This type of mounting is based on the Through Hole technique. A temperature range of -40°C~85°C is available. A 5 tap/step configuration is provided. Many related parts with the same base part number DS1100 are universally preferred. A terminal is located at DUAL. In order to provide unique configurations, it is equipped with 8 terminations. When the device is operating, the supply voltage of 5V is provided. As its logic type, SILICON DELAY LINE is used. In Through Hole, it is mounted. A flexible power supply is provided for the operation of 5V.
DS1100M-175 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 5V
DS1100M-175 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1100M-175 Delay Lines Timing ICs applications.
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | DS1100 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Function | Nonprogrammable |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Output Impedance | 50Ohm |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 35ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Available Total Delays | 175ns |
| Total Delay-Nom (td) | 175 ns |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |