DS1100M-20+ OverviewIn applications requiring additional insulation, the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package can be used instead. As a result of the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V, reliable performance is possible. This type of mounting is based on the Through Hole technique. A temperature range of -40°C ~ 85°C is available. A 5 tap/step configuration is provided. There is a supplier device package 8-PDIP associated with it. There are many electronic devices in the - series, which are considered to be the most important.
DS1100M-20+ FeaturesMounting Type: -
DS1100M-20+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100M-20+ Delay Lines Timing ICs applications.
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1100 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 4ns |
| Available Total Delays | 20ns |
| Tap Increment | 4 ns |
| Lead Free | Lead Free |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1100 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 20 ns |
| Output Impedance | 50Ohm |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 20 ns |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |