DS1100M-40+ Overview32-TFQFN Exposed Pad packages eliminate the need for additional insulating hardware in applications. Reliable performance is ensured by the supply voltage of 1.71V ~ 3.63V. It is mounted using the technique of Surface Mount. The device features an operating temperature of -40°C ~ 85°C (TA). The device is configured with 5 taps/steps. The supplier device package for this device is 32-QFN (5x5). Among the most important electronic devices, it belongs to the MultiSynth™ series.
DS1100M-40+ FeaturesMounting Type: MultiSynth™
DS1100M-40+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100M-40+ Delay Lines Timing ICs applications.
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-QFN (5x5) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Skyworks Solutions Inc. |
| Product Status | Active |
| Frequency - Max | 200MHz |
| Base Product Number | DS1100 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | MultiSynth™ |
| Type | Clock Generator |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 3.63V |
| Output | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Circuits | 1 |
| Input | Clock, Crystal, LVCMOS |
| Ratio - Input:Output | 2:6 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 8ns |
| Available Total Delays | 40ns |
| Tap Increment | 8 ns |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Output Impedance | 50Ohm |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 40 ns |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |