DS1100U-30 OverviewBy using the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, applications are no longer required to use additional insulating hardware. In order to ensure reliable performance, 4.75V ~ 5.25V is supplied with a voltage. As its mounting method, Surface Mount is used. The operating temperature is -40°C ~ 85°C. Taps and steps are configured with 5. The supplier device package is 8-uMAX/uSOP. As part of the - series, it is one of the most important electronic devices on the market today.
DS1100U-30 FeaturesMounting Type: -
DS1100U-30 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100U-30 Delay Lines Timing ICs applications.
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1100 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.75 V |
| Series | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 6ns |
| Available Total Delays | 30ns |
| Tap Increment | 6 ns |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Output Impedance | 50Ohm |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 30 ns |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |