DS1100U-35/T&R OverviewIn order to minimize costs, Tape & Reel is used to package it. In applications requiring insulating hardware, the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package is able to eliminate the need for this. This is due to the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V, which ensures reliable performance. It is mounted using the Surface Mount technique. The operating temperature of this unit is -40°C ~ 85°C. As configured, it has taps and steps of 5. The design of the device is based on the use of 8 pins. In this case, the device package from the supplier is 8-uMAX/uSOP. For certain applications, it operates with a voltage of 5 V. The maximum operating temperature should be maintained at 85 °C in order to ensure optimal performance. Maintaining a minimum operating temperature of -40 °C is essential to achieving optimal performance. An important electronic device of the - series, it belongs to this group. The maximum supply voltage supported is 5.25 V. This product supports a minimum supply voltage of 4.75 V.
DS1100U-35/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel volts
With 5 V I/O
Mounting Type: -
Clock Frequency: 4.75 V
DS1100U-35/T&R ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100U-35/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1100 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Tape & Reel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Taps | 5 |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 7ns |
| Available Total Delays | 35ns |
| Tap Increment | 7 ns |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |
| Supplier Device Package | 8-uMAX |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | DS1100 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Tap Increment | 7ns |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |