DS1100Z-100 OverviewIt is packaged using Tube for cost-effectiveness. The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. The supply voltage of 4.75V~5.25V makes reliable performance possible. The technique of Surface Mount is employed as its mounting type. It features -40°C~85°C operating temperature. It is configured with 5 taps/steps. The terminals are placed at DUAL. It is equipped with 8 terminations for unique configuration. The supply voltage of 5V is provided when operating. SILICON DELAY LINE is used as its logic type.
DS1100Z-100 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
DS1100Z-100 ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1100Z-100 Delay Lines Timing ICs applications.
Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Function | Nonprogrammable |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Output Impedance | 50Ohm |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 20ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Available Total Delays | 100ns |
| Total Delay-Nom (td) | 100 ns |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Number of Pins | 8 |
| Published | 2002 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Base Part Number | DS1100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Lead Free | Contains Lead |