DS1100Z-125 OverviewIn applications requiring additional insulation, the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package can be used instead. As a result of the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V, reliable performance is possible. This type of mounting is based on the Surface Mount technique. A temperature range of -40°C ~ 85°C is available. A 5 tap/step configuration is provided. A series of 8 pins have been arranged to form the design. There is a supplier device package 8-SOIC associated with it. There are many electronic devices in the - series, which are considered to be the most important.
DS1100Z-125 FeaturesMounting Type: -
DS1100Z-125 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100Z-125 Delay Lines Timing ICs applications.
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Manufacturer Package Identifier | S8+4 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1100 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps | 5 |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 25ns |
| Available Total Delays | 125ns |
| Tap Increment | 25 ns |
| Lead Free | Lead Free |