DS1100Z-250/T&R OverviewThe package is designed to be as cost-effective as possible by utilizing Tape & Reel (TR). With the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, additional insulating hardware in applications is no longer necessary. Providing reliable performance is made possible by the supply voltage of 4.75V~5.25V. As a mounting method, the technique Surface Mount is used. In addition, it is equipped with -40°C~85°C operating temperature. There are 5 taps and steps configured for it. In a wide range of applications, parts with the same base part number DS1100 are universally preferred. This device's supplier package is 8-SOIC. In certain applications, it is operated with a supply voltage of 5V. For optimal operation, the operating temperature should be kept at 85°C. As a rule, the minimum operating temperature should be kept at -40°C in order to ensure optimal performance. The maximum supply voltage supported by it is 5.25V. Support is provided for a minimum supply voltage of 4.75V.
DS1100Z-250/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
With 5V I/O
Clock Frequency: 4.75V
DS1100Z-250/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1100Z-250/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | DS1100 |
| Function | Nonprogrammable |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Number of Taps | 5 |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 50ns |
| Available Total Delays | 250ns |
| Tap Increment | 50ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |