DS1100Z-30/T&R OverviewUsing the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. It is possible to achieve reliable performance with 4.75V ~ 5.25V due to the supply voltage. As its mounting type, Surface Mount is used. It operates at a temperature of -40°C ~ 85°C. The device has been configured with 5 taps and steps. Device package 8-SOIC is that of its supplier. The device is part of the * series, which are among the most important electronic devices.
DS1100Z-30/T&R FeaturesMounting Type: *
DS1100Z-30/T&R ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100Z-30/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Package | Bulk |
| Mfr | Nexperia USA Inc. |
| Product Status | Obsolete |
| Base Product Number | DS1100 |
| Series | * |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 6ns |
| Available Total Delays | 30ns |
| Tap Increment | 6 ns |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | DS1100 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Taps | 5 |
| Tap Increment | 6ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |