DS1100Z-35+T OverviewIn applications requiring insulating hardware, the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is able to eliminate the need for this. This is due to the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V, which ensures reliable performance. It is mounted using the Surface Mount technique. The operating temperature of this unit is -40°C ~ 85°C. As configured, it has taps and steps of 5. Surface Mount mounted in the way. The design of the device is based on the use of 8 pins. In this case, the device package from the supplier is 8-SOIC. For certain applications, it operates with a voltage of 5 V. The maximum operating temperature should be maintained at 85 °C in order to ensure optimal performance. Maintaining a minimum operating temperature of -40 °C is essential to achieving optimal performance. An important electronic device of the - series, it belongs to this group. The maximum supply voltage supported is 5.25 V. This product supports a minimum supply voltage of 4.75 V.
DS1100Z-35+T FeaturesWith 5 V I/O
Mounting Type: -
Clock Frequency: 4.75 V
DS1100Z-35+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100Z-35+T Delay Lines Timing ICs applications.
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Package Identifier | S8+4 |
| For Use With | Weller WX Series Desoldering Irons |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1100 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.75 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Taps | 5 |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 7ns |
| Available Total Delays | 35ns |
| Tap Increment | 7 ns |
| Lead Free | Lead Free |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1100 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Programmable Delay Line | NO |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |