DS1100Z-60+ OverviewThe package is designed to be as cost-effective as possible by utilizing Bulk. With the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, additional insulating hardware in applications is no longer necessary. Providing reliable performance is made possible by the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V. As a mounting method, the technique Surface Mount is used. In addition, it is equipped with -40°C ~ 85°C operating temperature. There are 5 taps and steps configured for it. A Surface Mount mounting is used. Pins on the 8 axis are arranged in this design. This device's supplier package is 8-SOIC. In certain applications, it is operated with a supply voltage of 5 V. For optimal operation, the operating temperature should be kept at 85 °C. As a rule, the minimum operating temperature should be kept at -40 °C in order to ensure optimal performance. There are several important electronic devices that belong to the - series. The maximum supply voltage supported by it is 5.25 V. Support is provided for a minimum supply voltage of 4.75 V.
DS1100Z-60+ FeaturesSupply voltage at Bulk volts
With 5 V I/O
Mounting Type: -
Clock Frequency: 4.75 V
DS1100Z-60+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100Z-60+ Delay Lines Timing ICs applications.
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Permitted cable outer temperature after assembling without vibration | -50 - 80 |
| Rated current In | 4 |
| Permitted cable outer temperature during assembling/handling | -25 - 80 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1100 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Taps | 5 |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 12ns |
| Available Total Delays | 60ns |
| Tap Increment | 12 ns |
| Width | 4 mm |
| Height | 1.5 mm |
| Length | 5 mm |
| Lead Free | Contains Lead |