DS1100Z-75+T&R OverviewThe package is designed to be as cost-effective as possible by utilizing Tape & Reel (TR). With the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, additional insulating hardware in applications is no longer necessary. Providing reliable performance is made possible by the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V. As a mounting method, the technique Surface Mount is used. In addition, it is equipped with -40°C ~ 85°C operating temperature. There are 5 taps and steps configured for it. A Surface Mount mounting is used. Pins on the 8 axis are arranged in this design. This device's supplier package is 8-SOIC. In certain applications, it is operated with a supply voltage of 5 V. For optimal operation, the operating temperature should be kept at 85 °C. As a rule, the minimum operating temperature should be kept at -40 °C in order to ensure optimal performance. There are several important electronic devices that belong to the - series. The maximum supply voltage supported by it is 5.25 V. Support is provided for a minimum supply voltage of 4.75 V.
DS1100Z-75+T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
With 5 V I/O
Mounting Type: -
Clock Frequency: 4.75 V
DS1100Z-75+T&R ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1100Z-75+T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer Package Identifier | S8+4 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1100 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.75 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Taps | 5 |
| Number of Taps/Steps | 5 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 15ns |
| Available Total Delays | 75ns |
| Tap Increment | 15 ns |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead, Lead Free |