DS1110LE-100+ OverviewIt is packaged using Tube for cost-effectiveness. The 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. The supply voltage of 2.7V~3.6V makes reliable performance possible. The technique of Surface Mount is employed as its mounting type. It features -40°C~85°C operating temperature. It is configured with 10 taps/steps. A number of related parts with the same base part number DS1110L are universally preferred for a wide range of applications. The terminals are placed at DUAL. It is equipped with 14 terminations for unique configuration. The supply voltage of 3.3V is provided when operating. SILICON DELAY LINE is used as its logic type. It is acceptable for it to operate with the minimum supply voltage of 2.7V. It is acceptable for it to operate with the maximum supply voltage of 3.6V.
DS1110LE-100+ FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 3.3V
with SILICON DELAY LINE bits
DS1110LE-100+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1110LE-100+ Delay Lines Timing ICs applications.
Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1110L |
| Function | Nonprogrammable |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 10 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 10ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Available Total Delays | 100ns |
| Total Delay-Nom (td) | 100 ns |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Weight | 140.30179 mg |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Retail Package |
| Mfr | Glenair |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | DS1110 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Series | * |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Taps | 10 |
| Tap Increment | 10 ns |
| Width | 4.4 mm |
| Height | 900 µm |
| Length | 5 mm |
| Radiation Hardening | No |