DS1110LE-100/T&R OverviewFor cost-effective packaging, Tape & Reel (TR) is used. By using the 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, applications are no longer required to use additional insulating hardware. In order to ensure reliable performance, 2.7V~3.6V is supplied with a voltage. As its mounting method, Surface Mount is used. The operating temperature is -40°C~85°C. Taps and steps are configured with 10. The use of related parts with the same base part number DS1110 is universally preferred for a wide range of applications. There is a mounting in the way of Surface Mount. This device is designed with 14 pins arrangement. The supplier device package is 14-TSSOP. For specific applications, the supply voltage is 3.3V. As a general rule, the maximum operating temperature should be kept at 85°C to ensure optimal performance. To ensure optimal operation, it is recommended that the operating temperature be kept at -40°C. 3.6V is the maximum supply voltage supported by this device. 2.7V is the minimum voltage that it supports.
DS1110LE-100/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
With 3.3V I/O
Clock Frequency: 2.7V
DS1110LE-100/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1110LE-100/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Base Part Number | DS1110 |
| Function | Nonprogrammable |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Number of Taps | 10 |
| Number of Taps/Steps | 10 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 10ns |
| Available Total Delays | 100ns |
| Tap Increment | 10ns |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |