DS1110LE-250+ OverviewIn order to minimize costs, Tube is used to package it. As configured, it has taps and steps of 10. There are two terminals at DUAL. The system is equipped with 14 terminations for a unique configuration. During operation, 3.3V is provided with a supply voltage. There is a logic type SILICON DELAY LINE used in it. It is acceptable to operate with a minimum supply voltage of 2.7V. With a maximum supply voltage of 3.6V, it is acceptable to operate it. The 1110 family contains this key active component.
DS1110LE-250+ FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 3.3V
with SILICON DELAY LINE bits
stay resistance at 1110
DS1110LE-250+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1110LE-250+ Delay Lines Timing ICs applications.
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Family | 1110 |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 10 |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 250 ns |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |