DS1110LE-60+ OverviewA cost-effective package is used by using Tube. By utilizing the 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, applications do not require additional insulating hardware. Providing reliable performance requires a voltage supply of 2.7V~3.6V. As the mounting method, the Surface Mount technique is used. The taps/steps are configured with 10. There are numerous related parts with the same base part number DS1110L that are universally preferred by a wide range of applications. It is placed at DUAL where the terminals are located. The terminations are provided with 14 for a unique configuration. During operation, the supply voltage for 3.3V is provided. It is logic typed as SILICON DELAY LINE. With the minimum supply voltage of 2.7V, it is acceptable for it to operate. Using the maximum supply voltage of 3.6V is acceptable for it to operate. To maintain optimal operation, the maximum operating temperature should be 85°C. The minimum operating temperature should be maintained at -40°C to ensure optimal performance.
DS1110LE-60+ FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 3.3V
with SILICON DELAY LINE bits
DS1110LE-60+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1110LE-60+ Delay Lines Timing ICs applications.
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1110L |
| Function | Nonprogrammable |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 10 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 6ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Available Total Delays | 60ns |
| Total Delay-Nom (td) | 60 ns |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1110L |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Tap Increment | 6 ns |