DS1110S-100 OverviewThe package is designed to be as cost-effective as possible by utilizing Tube. With the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, additional insulating hardware in applications is no longer necessary. Providing reliable performance is made possible by the supply voltage of 4.75V~5.25V. As a mounting method, the technique Surface Mount is used. In addition, it is equipped with -40°C~85°C operating temperature. There are 10 taps and steps configured for it. In a wide range of applications, parts with the same base part number DS1110 are universally preferred. DUAL is the position of the terminals. As part of its unique configuration, it is equipped with 16 terminations. In order to operate, a voltage supply of 5V is provided. It is logically typed as SILICON DELAY LINE. It can be operated with a supply voltage of 4.75V as a minimum. Using a maximum supply voltage of 5.25V is acceptable for it to operate. Providing flexible power supplies is part of the design of 5V.
DS1110S-100 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 5V
DS1110S-100 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1110S-100 Delay Lines Timing ICs applications.
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1110 |
| Function | Nonprogrammable |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Number of Taps/Steps | 10 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 10ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Available Total Delays | 100ns |
| Total Delay-Nom (td) | 100 ns |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1110 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.25 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.75 V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Tap Increment | 10 ns |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Qualification Status | COMMERCIAL |