DS1110S-75+ OverviewWith the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package, additional insulation hardware is no longer required. A reliable performance can be achieved with the supply voltage of 4.75V ~ 5.25V. As a mounting technique, Surface Mount has been used. This device has an operating temperature of -40°C ~ 85°C. 10 taps/steps are configured. A supplier device package is provided by 16-SOIC. It is part of the - series, which are some of the most important electronic devices.
DS1110S-75+ FeaturesMounting Type: -
DS1110S-75+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1110S-75+ Delay Lines Timing ICs applications.
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
Clock De-Skewing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1110 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Function | Nonprogrammable |
| Number of Taps/Steps | 10 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 7.5ns |
| Available Total Delays | 75ns |
| Tap Increment | 7.5 ns |