DS1110S-75 OverviewThe product is packaged using Tube in order to maximize its cost-effectiveness. In applications requiring additional insulation, the 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package can be used instead. As a result of the supply voltage of 4.75V~5.25V, reliable performance is possible. This type of mounting is based on the Surface Mount technique. A temperature range of -40°C~85°C is available. A 10 tap/step configuration is provided. Many related parts with the same base part number DS1110 are universally preferred. A terminal is located at DUAL. In order to provide unique configurations, it is equipped with 16 terminations. When the device is operating, the supply voltage of 5V is provided. As its logic type, SILICON DELAY LINE is used. In Surface Mount, it is mounted. A flexible power supply is provided for the operation of 5V. Depending on the application, it operates with a supply voltage of 5V.
DS1110S-75 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 5V
With 5V I/O
DS1110S-75 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1110S-75 Delay Lines Timing ICs applications.
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | DS1110 |
| Function | Nonprogrammable |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 75 ns |
| Number of Taps/Steps | 10 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 7.5ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Available Total Delays | 75ns |
| Total Delay-Nom (td) | 75 ns |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |