DS1123LE-200+ OverviewFor cost-effective packaging, Tube is used. By using the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, applications are no longer required to use additional insulating hardware. In order to ensure reliable performance, 3V~3.6V is supplied with a voltage. As its mounting method, Surface Mount is used. The operating temperature is 0°C~70°C. Taps and steps are configured with 256. The use of related parts with the same base part number DS1123 is universally preferred for a wide range of applications. At DUAL, the terminals are located. For a unique configuration, it is equipped with 16 terminations. When operating, 3.3V receives a supply voltage. Power supplies are provided so that 3.3V can be operated in a flexible manner.
DS1123LE-200+ FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 3.3V
supply type: 3.3V
DS1123LE-200+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1123LE-200+ Delay Lines Timing ICs applications.
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1123 |
| Function | 1-Shot, Programmable |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 22 ns |
| Power Supply Current-Max (ICC) | 30mA |
| Number of Taps/Steps | 256 |
| Number of Independent Delays | 1 |
| Delay to 1st Tap | 16.5ns |
| Programmable Delay Line | YES |
| Available Total Delays | 510ns |
| Tap Increment | 2ns |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1123 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| RoHS | Compliant |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3.3 V |
| Nominal Supply Current | 30 mA |
| Propagation Delay | 2 ns |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Tap Increment | 2 ns |
| Radiation Hardening | No |