DS1135LU-15+ OverviewThe product is packaged using Bulk in order to maximize its cost-effectiveness. In applications requiring additional insulation, the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package can be used instead. As a result of the supply voltage of 2.7V ~ 3.6V, reliable performance is possible. This type of mounting is based on the Surface Mount technique. A temperature range of -40°C ~ 85°C is available. In Surface Mount, it is mounted. A series of 8 pins have been arranged to form the design. There is a supplier device package 8-uMAX/uSOP associated with it. Depending on the application, it operates with a supply voltage of 3.3 V. Maintaining a maximum operating temperature of 85 °C will ensure that the system runs optimally. Ideally, the minimum operating temperature should be maintained at -40 °C. There are many electronic devices in the - series, which are considered to be the most important. As far as the supply voltage is concerned, it supports a maximum of 3.6 V. There is a minimum supply voltage of 2.7 V supported by this device.
DS1135LU-15+ FeaturesSupply voltage at Bulk volts
With 3.3 V I/O
Mounting Type: -
Clock Frequency: 2.7 V
DS1135LU-15+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1135LU-15+ Delay Lines Timing ICs applications.
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| RoHS | Non-Compliant |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS1135 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Resistance | 33 Ω |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 15ns |
| Available Total Delays | 15ns |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |