DS1135LU-15+T&R OverviewIt is packaged using Tape & Reel (TR) for cost-effectiveness. The 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package eliminates the need for additional insulating hardware in applications. The supply voltage of 2.7V ~ 3.6V makes reliable performance possible. The technique of Surface Mount is employed as its mounting type. It features -40°C ~ 85°C operating temperature. It is mounted in the way of Surface Mount. It is designed with the arrangement of 8 pins. Its supplier device package is 8-uMAX/uSOP. It operates with the supply voltage of 3.3 V for specific applications. The maximum operating temperature should be kept at 85 °C to ensure noemal operation. The minimum operating temperature should be kept at -40 °C to ensure noemal operation. It belongs to the - series that are the most important electronic devices. It supports the maximum supply voltage of 3.6 V. It supports the minimum supply voltage of 2.7 V.
DS1135LU-15+T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
With 3.3 V I/O
Mounting Type: -
Clock Frequency: 2.7 V
DS1135LU-15+T&R ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1135LU-15+T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Noise Discriminators/Pulse Qualifiers
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1135 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 15ns |
| Available Total Delays | 15ns |
| Lead Free | Contains Lead, Lead Free |