DS1135LU-300/T&R Overview8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages eliminate the need for additional insulating hardware in applications. Reliable performance is ensured by the supply voltage of 2.7V ~ 3.6V. It is mounted using the technique of Surface Mount. The device features an operating temperature of -40°C ~ 85°C. The supplier device package for this device is 8-uMAX/uSOP. Among the most important electronic devices, it belongs to the - series.
DS1135LU-300/T&R FeaturesMounting Type: -
DS1135LU-300/T&R ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1135LU-300/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Delay Matching
Switch Debouncing
High Vibration, High Acceleration Environments
Portable and Battery-Powered Equipment
Clock Synchronization
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-uMAX/uSOP |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1135L |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 300ns |
| Available Total Delays | 300ns |