DS1135LZ-10/T&R OverviewIn order to ensure cost-effectiveness, it is packaged using Tape & Reel (TR). With the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, additional insulation hardware is no longer required. A reliable performance can be achieved with the supply voltage of 2.7V ~ 3.6V. As a mounting technique, Chassis Mount has been used. This device has an operating temperature of -20°C ~ 40°C. It is mounted in the way of Surface Mount. As part of its design, it utilizes a system of 8 pins. A supplier device package is provided by 8-SOIC. Specific applications require a supply voltage of 3.3 V. For optimal operation, the maximum operating temperature should be kept at 85 °C. A minimum operating temperature of -40 °C should be maintained in order to optimize performance. It is part of the - series, which are some of the most important electronic devices. Depending on the model, it can support a maximum supply voltage of 3.6 V. As a minimum supply voltage, it supports 2.7 V.
DS1135LZ-10/T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
With 3.3 V I/O
Mounting Type: -
Clock Frequency: 2.7 V
DS1135LZ-10/T&R ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1135LZ-10/T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
Clock De-Skewing
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Contact Material | - |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Package | Bulk |
| Mfr | Siemens |
| Product Status | Active |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Base Product Number | DS1135L |
| Operating Temperature | -20°C ~ 40°C |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Contact Form | 3PST-NO (3 Form A) |
| Coil Resistance | - |
| Operate Time | 34 ms |
| Coil Voltage | 277VAC |
| Switching Voltage | 600VAC - Max |
| Release Time | 12 ms |
| Must Operate Voltage | 235.5 VAC |
| Contact Rating (Current) | 135 A |
| Coil Power | 510VA |
| Must Release Voltage | - |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 10ns |
| Available Total Delays | 10ns |
| Features | Auxiliary Contacts |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead, Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Published | 2012 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Base Part Number | DS1135L |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |