DS1135LZ-15+T&R OverviewCost-effective packaging is achieved by using Tape & Reel (TR). Using the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package eliminates the need to install additional insulating hardware in the application. The supply voltage of 2.7V ~ 3.6V ensures reliable performance. In order to mount this device, the technique of Surface Mount is used. The device is capable of operating at a temperature of -40°C ~ 85°C. Surface Mount is mounted in the way. A group of 8 pins has been arranged in its design. The package number of its supplier is 8-SOIC. For certain applications, the device operates with a supply voltage of 3.3 V. A temperature of 85 °C should be maintained at the maximum operating level to ensure optimum performance. Keeping the minimum operating temperature at -40 °C is necessary to ensure optimal performance. It is part of the - series of electronic devices that are among the most significant. It is compatible with a maximum supply voltage of 3.6 V. It is compatible with a minimum supply voltage of 2.7 V.
DS1135LZ-15+T&R FeaturesSupply voltage at Tape & Reel (TR) volts
With 3.3 V I/O
Mounting Type: -
Clock Frequency: 2.7 V
DS1135LZ-15+T&R ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1135LZ-15+T&R Delay Lines Timing ICs applications.
Digital Systems
Embedded Systems
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Bulk |
| Mfr | KEMET |
| Product Status | Obsolete |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Base Product Number | DS1135L |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 2.7 V |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 15ns |
| Available Total Delays | 15ns |
| Height | 1.75 mm |
| Lead Free | Contains Lead, Lead Free |