DS1135U-25 OverviewIn order to minimize costs, Tube is used to package it. In applications requiring insulating hardware, the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package is able to eliminate the need for this. This is due to the supply voltage of 4.75V~5.25V, which ensures reliable performance. It is mounted using the Surface Mount technique. The operating temperature of this unit is -40°C~85°C. As configured, it has taps and steps of 1. The use of multiple related parts with the same base part number DS1135 is universally preferred for a wide variety of applications. There are two terminals at DUAL. The system is equipped with 8 terminations for a unique configuration. During operation, 5V is provided with a supply voltage. There is a logic type SILICON DELAY LINE used in it. Surface Mount mounted in the way. The power supply of 5V is designed so that it can operate in a flexible manner. The design of the device is based on the use of 8 pins. For certain applications, it operates with a voltage of 5V.
DS1135U-25 FeaturesSupply voltage at Tube volts
operate supply current at 5V
with SILICON DELAY LINE bits
supply type: 5V
With 5V I/O
DS1135U-25 ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1135U-25 Delay Lines Timing ICs applications.
Utility Meters
Security Systems
Network Hubs, Bridges, and Routers
QDR/QDRII Memory Systems
Multiphase Clock Generation
LCD Televisions
Telecommunications
Digital Test Equipment
Digital Video Projection
Signal Generators and Analyzers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS1135 |
| Function | Multiple, NonProgrammable |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Output Polarity | TRUE |
| Logic IC Type | SILICON DELAY LINE |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 25 ns |
| Output Impedance | 50Ohm |
| Number of Taps/Steps | 1 |
| Number of Independent Delays | 3 |
| Delay to 1st Tap | 25ns |
| Programmable Delay Line | NO |
| Total Delay-Nom (td) | 25 ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |