DS1181LE+ OverviewThe package Tube contains it. In a 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. As far as terminations are concerned, there are 8. Voltage is provided by the part at 3.3V. Running 260 utilizes this part's peak reflow temperature. On the device, there are 1. For normaloperation, 134MHz is the maximum frequency. When Vsup reaches 3.6V, the maximum supply voltage is reached. normally, the supply voltage (Vsup) should remain above 3V. Variations are made in the range of operating temperature -40°C~125°C. The component can supply a voltage of 3V~3.6V. The main purpose of the component is LCD Panels. The output will be LVCMOS. A total of 2016 parts have been published. Searching for information about DS1181 starts with the base part number. Ideally, it should be mounted with Surface Mount. Devices with 8 pins are designed. A total of 8 pins are included. Voltage should be kept at 3.3V. The supply current of this part can be set to 18mA.
DS1181LE+ FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS
with 8 Pins
operate supply voltage at the range of 3.3V
DS1181LE+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1181LE+ application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2016 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1181 |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 18mA |
| Frequency (Max) | 134MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Max Duty Cycle | 60 % |
| Main Purpose | LCD Panels |
| Length | 4.4mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |