DS1181LE+T OverviewThere is a Tape & Reel (TR) package that contains it. 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) is included in the case. Clock program is recommended to mount using type Surface Mount. In it, there are 8 terminations. Clock program provides 3.3V volts. In order to run 260, the peak reflow temperature of this part is taken into account. The device contains 1. A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 3.6V. Keeping Vsup above 3V is necessary for normaloperation. The operating temperature is varied over a range of -40°C~125°C. Clock program is possible for the component to supply a voltage of 3V~3.6V. Its primary purpose is LCD Panels. As the output, LVCMOS should be used. Of the part, there are 2015 publications. Searching for information is made easier by using the DS1181 part number as the base number. Surface Mount is recommended for mounting. With 8 pins, the device is designed. There are 8 pins on it. At 134MHz frequency, it is highly efficient.
DS1181LE+T FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
run the output at th range of LVCMOS
with 8 Pins
DS1181LE+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1181LE+T application specific timer applications.
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2015 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 134MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS1181 |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Main Purpose | LCD Panels |
| Length | 4.4mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |