DS125BR401SQE/NOPB OverviewPackaged in 54-WFQFN Exposed Pad, power buffer can be easily transported.Packaged in Tape & Reel (TR) ready for power buffer.A universal mounting system for easy adaptation.A typical Buffer, ReDriver is this.2.375V~3.6V voltage is used to power this op amp buffer.A total of 8 channels cooperate to ensure high-quality output.As a result, CML input is facilitated.Setting the operating temperature to -40°C~85°C will prevent malfunctions.The operational amplifier buffer is aimed at PCIe, SAS, SATA and other applications as well.Search with "DS125BR401" to get more pin-to-pin solutions.On the op amp buffer, you can find 54 terminals.It reaches its peak reflow temperature at 260 degrees Celsius.This splitter can accomplish a great deal of demanding work when supplied with 2.5V voltage.Pins on its 54 axis are present.The Surface Mount on the board allows it to be mounted on PCBs or other boards.It is necessary to provide 3.3V operating supply voltage for normal operation.If you feed the repeter with a voltage higher than 2.625V, you are not supposed to use the repeter.Power dissipation of this splitter is at most 900mW watts.The splitter must have at least 2.375V to be able to start up.A 4 element interface repeater signal is shown here.
DS125BR401SQE/NOPB Features8 channels.
Mainly used in PCIe, SAS, SATA.
DS125BR401SQE/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS125BR401SQE/NOPB Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 54-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 54 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 54 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | PCIe, SAS, SATA |
| Max Power Dissipation | 900mW |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS125BR401 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Channels | 8 |
| Power Dissipation | 900mW |
| Propagation Delay | 200 ps |
| Input | CML |
| Max Input Current | 30mA |
| Data Rate (Max) | 12Gbps |
| Capacitance - Input | 10pF |
| Total Dose | 9-Sep-19 V |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| Height | 800μm |
| Length | 10mm |
| Width | 5.5mm |
| Thickness | 800μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |