DS125BR401SQ/NOPB OverviewPower buffer is packaged in 54-WFQFN Exposed Pad for convenient transportation.Ready for shipping in Tape & Reel (TR) package.Surface Mount universial mout for easy adapting.Speaking of types, this is a typical Buffer, ReDriver.This op amp buffer uses 2.375V~3.6V voltage for work.8 channels cooperate together to maintain the output quality.It facilitates CML input.The operating temperature should be set to -40°C~85°C to avoid mal-function.This operational amplifier buffer targets at PCIe and other applications.Try search with "DS125BR401" to get more pin-to-pin solutions for your special needs.You can find 54 terminals of the op amp buffer.Its peak reflow temperature is 260.Supplied by 2.5V voltage, the splitter can accomplish the many demanding tasks.The op amp buffers have 54 pins.It has a Surface Mount for mouting on PCB or other boards.You are not supposed to feed the repeter with voltage higher than 2.625V.This splitter dissipates 900mW of power at most.To start it up, the splitter will need 2.375V at least.This repeater signal implements 4 receivers.The repeter speciallizes itself in certain areas along with ALSO OPERATES WITH 3.3 VOLT SUPPLY.
DS125BR401SQ/NOPB Features8 channels.
Mainly used in PCIe.
ALSO OPERATES WITH 3.3 VOLT SUPPLY.
DS125BR401SQ/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS125BR401SQ/NOPB Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Data or Clock Signal Amplification
PECL-to-LVDS Translation
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 54-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 54 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 54 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | PCIe |
| Additional Feature | ALSO OPERATES WITH 3.3 VOLT SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 900mW |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DS125BR401 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Channels | 8 |
| Power Dissipation | 900mW |
| Input | CML |
| Max Input Current | 30mA |
| Data Rate (Max) | 12.5Gbps |
| Number of Receivers | 4 |
| Delay Time | 200ps |
| Capacitance - Input | 10pF |
| Total Dose | 9-Sep-19 V |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |
| Height | 800μm |
| Length | 10mm |
| Width | 5.5mm |
| Thickness | 800μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |