DS1267BS-010+T/R OverviewThere are 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages in this package.Volatile is the point at which this pentometer starts to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.To protect this pentometer from overcurrent, there are 256 taps.The mounting direction should be Surface Mount.It is possible for the potentionmeter to supply voltages of 5V.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.The DS1267B family contains pentometer.When using this digital variable resistor, Cascade Pin can be found.
DS1267BS-010+T/R FeaturesAvailable in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1267BS-010+T/R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1267BS-010+T/R Digital Potentiometers applications.
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Cascade Pin |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 10kOhm |
| Voltage - Supply | 5V |
| Base Part Number | DS1267B |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Serial |
| Number of Circuits | 2 |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 900 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |