DS1267S-100/T&R OverviewThe package contains 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files.By Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer has 256 taps to protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.Mount in the direction of Surface Mount.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.There is a temperature range of -40°C~85°C for this digital potentiometer.The flow can be limited by 100kOhm.The DS1267 family includes pentometer.There are 16 pins on this potentiameter.This digital variable resistor can be used to find Cascade Pin.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.Stability is ensured by the maximum 85°C.The minimum working temperature is -40°C in order to maintain reliability.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.The minimum supply voltage is 4.5V.
DS1267S-100/T&R FeaturesAvailable in 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
16 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
DS1267S-100/T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1267S-100/T&R Digital Potentiometers applications.
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
Power meter
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1999 |
| Tolerance | ±20% |
| Feature | Cascade Pin |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 256 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Composition | Potentiometer |
| Voltage - Supply | 5V |
| Base Part Number | DS1267 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Serial |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Nominal Supply Current | 650μA |
| Memory Type | Volatile |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 256 |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |