DS12885T+ OverviewIn the 32-TQFP package, real time clocks is embedded as a dependency.Tray is the package format.In this electrical RTC, the supply voltage is 4.5V~5.5V.Clock/Calendar is the type of electrical real time clock that is being used.As you can see from the diagram, this electronic component is mounted in the way of Surface Mount.There should be 0°C~70°C operating temperature.When operating, electronic time clocks are possible to ensure that Alarm, Daylight Savings, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output are maintained.When a transmission line is terminated with 32 terminations, it means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.It should be noted that this RTC real time clock is being supplied with 5V voltage at the moment.A total of 32 pins are equipped with the RTCs.The family in which RTCs belongs are DS12885.A voltage of 2.5V~4V is supplied to this electrical digital time clock.RTC times embed a memory of 114B for storing programs and data.The frequency of real time clocks' output should not exceed 0.032MHz.In order for it to be powered, it requires a power supply of 5V.When an input signal is received, 1 timers are used to output a signal at a preset time.The DAYLIGHT SAVINGS OPTION; SELECTABLE MOTOROLA/INTEL TIMING characteristics are also present.
DS12885T+ Features32-TQFP package
32 terminations
32 pin count
5V power supplies
DS12885T+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS12885T+ Real Time Clocks applications.
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, Daylight Savings, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | DAYLIGHT SAVINGS OPTION; SELECTABLE MOTOROLA/INTEL TIMING |
| HTS Code | 8473.30.11.80 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS12885 |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 114B |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 15mA @ 4.5V~5.5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~4V |
| Volatile | YES |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 32 |
| Supplier Device Package | 32-TQFP (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tray |
| Base Product Number | DS12885 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| RTC Bus Interface | Multiplexed |
| RTC Memory Size | 114 B |
| Battery Backup Switching | Backup Switching |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Function | Alarm, Calendar, Clock |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Memory Size | 114 B |
| Logic Function | Clock |
| Product Type | Real Time Clocks |
| Current - Timekeeping (Max) | 15mA @ 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V ~ 4V |
| Features | Alarm, Daylight Savings, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |