DS12R885S-5 OverviewA package named 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains real time clocks.Bulk is the packaging method.There is 4.5V ~ 5.5V supply voltage for this electrical RTC.Electrical real time clocks of this type are Clock/Calendar.real time clock (RTC)s like this are mounted in the way of Surface Mount.-40°C ~ 85°C is the operating temperature.The RTCs are equipped with 8 pins.This electrical digital time clock is powered by 2V ~ 3.05V voltage.It is included as part of Clock & Timer ICs.Programs and data can be stored in the 114B memory embedded in the RTC times.Real time clocks of the series - are of this type.
DS12R885S-5 Features24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
8 pin count
- series
DS12R885S-5 ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS12R885S-5 Real Time Clocks applications.
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package Type | PowerDI3333-8 |
| Maximum Collector Emitter Voltage | -25 V |
| Maximum DC Collector Current | 3 A |
| Minimum DC Current Gain | 100 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Package | Tube |
| Base Product Number | DS12R885 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| RTC Bus Interface | Multiplexed |
| RTC Memory Size | 114 B |
| Battery Backup Switching | Backup Switching |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Clock/Calendar |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Pin Count | 8 |
| Function | Calendar, Clock |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 114B |
| Product Type | Real Time Clocks |
| Transistor Type | PNP |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | Day; Date; Month; Year |
| Current - Timekeeping (Max) | 2mA @ 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2V ~ 3.05V |
| Features | Alarm, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output, Trickle-Charger |