DS1302Z+T&R OverviewIn package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), real time clocks can be found.In this case, time clock is packaged in the way of Tape & Reel (TR).A voltage of 2V~5.5V is supplied to this electrical RTC.Electrical real time clock type Clock/Calendar.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount.Ideally, the operating temperature should be 0°C~70°C.During operation, the value of Leap Year, NVSRAM, Trickle-Charger can be ensured.This object belongs to the family DS1302.There is 2V~5.5V supply voltage for this electrical digital time clock.A memory of 31B is embedded in the RTC times, which can be used to store programs and data.The real time clock is equipped with 8 pins.
DS1302Z+T&R Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
DS1302Z+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1302Z+T&R Real Time Clocks applications.
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2002 |
| Feature | Leap Year, NVSRAM, Trickle-Charger |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 2V~5.5V |
| Base Part Number | DS1302 |
| Interface | 3-Wire Serial |
| Memory Size | 31B |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.3μA~1μA @ 2V~5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2V~5.5V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |