DS1342U+T&R OverviewIn the package 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width), you will find real time clocks, and you will be able to install real time clocks.As you can see, time clock is packaged as if time clock were in the form of Tape & Reel (TR).Providing this electrical RTC with a voltage of 1.8V~5.5V is required.There is a type Clock/Calendar for this electrical real time clock.Surface Mount is the way this real time clock (RTC) is mounted on the system board.Keeping the temperature at -40°C~85°C is essential to maintaining a safe working environment.There is a way to make sure that Alarm, Leap Year, Square Wave Output is maintained when operating if desired.There are only one family in which RTCs belongs, and that are DS1342.A mounting type of Surface Mount has been specified for this RTC module.A total of 8 pins are attached to this real time clock.RTC time is advisable to operate at a temperature above -40°C.85°C is the optimal operating temperature.With the minimal voltage of 1.8V, real time clocks are capable of operating.This real time clock operates with a max supply voltage of 5.5V.
DS1342U+T&R Features8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
DS1342U+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1342U+T&R Real Time Clocks applications.
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
Battery backed up systems
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-uMAX |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2012 |
| Feature | Alarm, Leap Year, Square Wave Output |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 1.8V~5.5V |
| Base Part Number | DS1342 |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Logic Function | Clock |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 0.6μA~0.7μA @ 3V~5V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |