DS1554W-120IND OverviewIn package 32-DIP Module (0.600, 15.24mm), real time clocks can be found.In this case, time clock is packaged in the way of Tube.A voltage of 2.97V~3.63V is supplied to this electrical RTC.Electrical real time clock type Clock/Calendar.There is an electronic component mounted in the way of Through Hole.Ideally, the operating temperature should be -40°C~85°C.During operation, the value of Alarm, Leap Year, NVSRAM, Watchdog Timer, Y2K can be ensured.It is possible to terminate transmission lines with 32 terminations, which means that the RTC module terminating the line matches its characteristic impedance.This electronic component receives a voltage of 3.3V.There are 32 pins on it.A memory of 32KB is embedded in the RTC times, which can be used to store programs and data.0.032MHz should be the maximum output frequency.
DS1554W-120IND Features32-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
32 terminations
32 pin count
DS1554W-120IND ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1554W-120IND Real Time Clocks applications.
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 32-DIP Module (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Alarm, Leap Year, NVSRAM, Watchdog Timer, Y2K |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Voltage - Supply | 2.97V~3.63V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 32 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-P32 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 32KB |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| External Data Bus Width | 8 |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 4mA @ 3.3V |
| Length | 38.675mm |
| Height Seated (Max) | 9.27mm |
| Width | 15.24mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |