DS1558Y+TRL OverviewThere is an embedded version of real time clocks in the package 48-LQFP.Electrical RTCs such as this have a 4.5V ~ 5.5V supply.In this case, we are dealing with an electrical real time clock that has a type of Clock/Calendar.It should be noted that the real time clock (RTC) is mounted in the way of Surface Mount.Electronic time clocks are recommended to operate at a temperature of -40°C ~ 85°C.In this electrical digital time clock, the supply voltage is 2.5V ~ 3.7V.This component can be found in Clock & Timer ICs.In the RTC times, there is a memory of - that is available for storing programs as well as data.The - series represents this type of real time clock.
DS1558Y+TRL Features48-LQFP package
- series
DS1558Y+TRL ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
DS1558Y+TRL Real Time Clocks applications.
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | DS1558 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 5.5 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 4.5 V |
| RTC Bus Interface | Parallel |
| Battery Backup Switching | Backup Switching |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
| Type | Clock/Calendar |
| Subcategory | Clock & Timer ICs |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Function | Alarm, Calendar, Clock, NV SRAM Control, Watchdog Timekeeper |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | - |
| Product Type | Real Time Clocks |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 6mA @ 5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V ~ 3.7V |
| Features | Alarm, Leap Year, Watchdog Timer, Y2K |