DS15BR400TVSX/NOPB OverviewThe power buffer package contains 48-TQFP for ease of transportation.Tape & Reel (TR) packages are ready for power buffer.Surface Mount Universal mout for easy adaptation.In terms of types, this is a typical Buffer, ReDriver.There is 3V~3.6V voltage used by this op amp buffer.Input is facilitated by CML, LVDS, LVPECL.It is recommended to set the operating temperature to -40°C~85°C to prevent malfunctions.There are a variety of applications for this operational amplifier buffer, including LVDS.Search with "DS15BR400" to find more pin-to-pin solutions.The op amp buffer has 48 terminals.The peak reflow temperature is 260.As long as the splitter is supplied with 3.3V voltage, it can perform a wide range of demanding tasks.48 pins are present on the op amp buffers.The op amp buffers belong to the 175mA family.For mounting on PCBs or other boards, it has a Surface Mount.Operating voltage 3.3V is required for normal operation.Using a 4-Bit receiver, it transmits and receives data.An interface repeater signal with 4 elements.
DS15BR400TVSX/NOPB FeaturesMainly used in LVDS.
4-Bit receiver.
DS15BR400TVSX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
DS15BR400TVSX/NOPB Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
PECL-to-LVDS Translation
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 5A991.B.1 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | LVDS |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | DS15BR400 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Elements | 4 |
| Propagation Delay | 2 ns |
| Turn On Delay Time | 2 ns |
| Current - Supply | 175mA |
| Logic Function | Buffer |
| Output Characteristics | DIFFERENTIAL |
| Differential Output | YES |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Output Polarity | COMPLEMENTARY |
| Power Consumption | 575W |
| Driver Number of Bits | 4 |
| Receiver Number of Bits | 4 |
| Interface Standard | GENERAL PURPOSE |
| Data Rate (Max) | 2Gbps |
| Supply Voltage1-Nom | 3.3V |
| Output Low Current-Max | 0.00001A |
| Out Swing-Min | 2 V |
| Delay Time | 1.0ns |
| Capacitance - Input | 3pF |
| Signal Conditioning | Output Pre-Emphasis |
| Height | 1.2mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Thickness | 1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |