DS1643-85+ Overviewreal time clocks is located in package 28-DIP Module (0.600, 15.24mm).As of Tube, time clock is packaged in this way.There is 4.5V~5.5V voltage supply for this electrical RTC.It can be said that this electrical real time clock belongs to the Clock/Calendar type.The real time clock (RTC) that is mounted in the way of Through Hole is connected to this circuit board.In order to operate properly, the temperature should be 0°C~70°C.During the course of operation, Leap Year, NVSRAM can be ensured.There is the possibility of terminating transmission lines with 34 terminations, which means that the equipment used to terminate the line will match its characteristic impedance.In this case, the voltage supplied to the electronic component is 5V.A total of 34 pins are included in this product.DS1643 are the family name of RTCs .For the purpose of storing data and programs, the RTC times are embedded with a storage capacity of 8KB.There should be no frequency greater than 0.032MHz in real time clocks' output.Mounting type Through Hole matches the RTC module.A total of 28 pins are attached to this real time clock.Maintaining the supply voltage at 5V is the key to high efficiency.
DS1643-85+ Features28-DIP Module (0.600, 15.24mm) package
34 terminations
34 pin count
Be maintained at 5V for high efficiency.
DS1643-85+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1643-85+ Real Time Clocks applications.
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
Battery backed up systems
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP Module (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Leap Year, NVSRAM |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 34 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| HTS Code | 8473.30.11.80 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | DS1643 |
| Pin Count | 34 |
| JESD-30 Code | R-XDMA-U34 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 8KB |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| Logic Function | Clock |
| External Data Bus Width | 8 |
| Time Format | HH:MM:SS (24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 3mA @ 5V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |