DS1669-100+ OverviewIt is contained in 8-DIP (0.300, 7.62mm) pacakge.This pentometer begins to be stored by Non-Volatile.There are embedded 1 circuits in this digital potentiometer.It is accessible in the Tube package to secure the digital analogic.There are 64 taps to protect the overcurrent of this pentometer.Pentometer consists of 64 positions.It is designed 8 terminations.This programmable potentiometer includes 1 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.8 pins can be seen in The digi devices.It is recommended to mount in the way of Through Hole.The potentionmeter can supply ±4.5V~8V voltage.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.100kOhm can limit the flow.Please take note of the following additional features of this digital potentiometer: THE VOLTAGE APPLIED TO ANY TERMINAL MUST NOT EXCEED THE -V OR BY 0.5 VOLTS
DS1669-100+ FeaturesAvailable in 8-DIP (0.300, 7.62mm) package
1 Circuits
Mounting Type: Through Hole
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1669-100+ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
DS1669-100+ Digital Potentiometers applications.
Testing equipment
PC
Cell phone
Household appliances
Modern office equipment
Industrial control
Medical equipment
Refrigerator
Programmable computer
Power supply
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | Dallastat™ |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Additional Feature | THE VOLTAGE APPLIED TO ANY TERMINAL MUST NOT EXCEED THE -V OR BY 0.5 VOLTS |
| Voltage - Supply | ±4.5V~8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (UP, DN) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Bandwidth | 0.1 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Length | 9.375mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |