DS1669S-100+ OverviewA package containing it contains 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width).As of Non-Volatile, this pentometer has been stored.The digital potentiometer embeds 1 circuits.Tube package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 64 taps that protect against overcurrent.In total, pentometer has 64 positions.Digital potentiometer is designed for terminations of 8.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 100000Ohm.A 8 pin can be seen in the digi devices.You should mount in the way of Surface Mount.±4.5V~8V voltage is available from the potentionmeter.With this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.In the DS1669 family, pentometer belongs.There is a possibility of delivering voltage at +-4.5/+-8V.It has the following additional features: THE VOLTAGE APPLIED TO ANY TERMINAL MUST NOT EXCEED THE -V OR BY 0.5 VOLTS
DS1669S-100+ FeaturesAvailable in 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
DS1669S-100+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1669S-100+ Digital Potentiometers applications.
Power supply
Power meter
Automatic detection of equipment
Optic fiber network
Adjusting the LCD Display
Voltage control
Replaces mechanical potentiometers
Matching Linear Impedance
Adjust VCOM settings
Communication device
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | Dallastat™ |
| Published | 2006 |
| Tolerance | ±20% |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Temperature Coefficient | 750 ppm/°C |
| Resistance | 100kOhm |
| Number of Positions | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | THE VOLTAGE APPLIED TO ANY TERMINAL MUST NOT EXCEED THE -V OR BY 0.5 VOLTS |
| Voltage - Supply | ±4.5V~8V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | DS1669 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | +-4.5/+-8V |
| Configuration | Potentiometer |
| Interface | Up/Down (UP, DN) |
| Number of Circuits | 1 |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Bandwidth | 0.1 kHz |
| Taper | Linear |
| Number of Taps | 64 |
| Total Resistance | 100000Ohm |
| Resistance - Wiper (Ω) (Typ) | 400 |
| Temperature Coefficient (Typ) | 750ppm/°C |
| Width | 5.285mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |