DS1672S-3+T&R OverviewIn the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package, real time clocks is embedded as a dependency.Tape & Reel (TR) is the package format.In this electrical RTC, the supply voltage is 2.7V~3.3V.Binary Counter is the type of electrical real time clock that is being used.As you can see from the diagram, this electronic component is mounted in the way of Surface Mount.There should be -40°C~85°C operating temperature.When operating, electronic time clocks are possible to ensure that Trickle-Charger are maintained.The family in which RTCs belongs are DS1672.A voltage of 1.3V~3.63V is supplied to this electrical digital time clock.
DS1672S-3+T&R Features8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
DS1672S-3+T&R ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1672S-3+T&R Real Time Clocks applications.
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
| Factory Lead Time | 9 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2002 |
| Feature | Trickle-Charger |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Binary Counter |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.3V |
| Base Part Number | DS1672 |
| Interface | I2C, 2-Wire Serial |
| Time Format | Binary |
| Date Format | Binary |
| Current - Timekeeping (Max) | 500μA @ 3.3V |
| Voltage - Supply, Battery | 1.3V~3.63V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |