DS1685S-5+ OverviewIn package 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width), real time clocks can be found.In this case, time clock is packaged in the way of Tube.A voltage of 4.5V~5.5V is supplied to this electrical RTC.Electrical real time clock type Clock/Calendar.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount.Ideally, the operating temperature should be 0°C~70°C.During operation, the value of Alarm, NVSRAM, Square Wave Output, Y2K can be ensured.It is possible to terminate transmission lines with 24 terminations, which means that the RTC module terminating the line matches its characteristic impedance.This electronic component receives a voltage of 5V.There are 24 pins on it.This object belongs to the family DS1685.There is 2.5V~3.7V supply voltage for this electrical digital time clock.A memory of 242B is embedded in the RTC times, which can be used to store programs and data.0.032MHz should be the maximum output frequency.For the purpose of powering the real time clock, the power supply is set to 5V.The real time clock is equipped with 24 pins.1 timers are control real time clocks that emits a signal after receiving an input signal at a predetermined time.
DS1685S-5+ Features24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
24 terminations
24 pin count
5V power supplies
DS1685S-5+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1685S-5+ Real Time Clocks applications.
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Alarm, NVSRAM, Square Wave Output, Y2K |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| HTS Code | 8473.30.11.80 |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | DS1685 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 242B |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 3mA @ 5V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.7V |
| Volatile | YES |
| Length | 15.4mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |