DS17285EN-3+ Overviewreal time clocks is located in package 28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width).As of Tube, time clock is packaged in this way.There is 2.7V~3.7V voltage supply for this electrical RTC.It can be said that this electrical real time clock belongs to the Clock/Calendar type.The real time clock (RTC) that is mounted in the way of Surface Mount is connected to this circuit board.In order to operate properly, the temperature should be -40°C~85°C.During the course of operation, Alarm, Daylight Savings, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output can be ensured.There is the possibility of terminating transmission lines with 28 terminations, which means that the equipment used to terminate the line will match its characteristic impedance.In this case, the voltage supplied to the electronic component is 3V.DS17285 are the family name of RTCs .As far as the supply voltage for this electrical digital time clock is concerned, it is 2.5V~3.7V.For the purpose of storing data and programs, the RTC times are embedded with a storage capacity of 2KB.For powering the real time clock, a power supply with a voltage of 3V is used.1 timer real time clocks send out a signal at a preset time based on input signals.
DS17285EN-3+ Features28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width) package
28 terminations
3V power supplies
DS17285EN-3+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS17285EN-3+ Real Time Clocks applications.
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
Network powered devices
Battery backed up systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.465, 11.80mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2000 |
| Feature | Alarm, Daylight Savings, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Clock/Calendar |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.7V |
| Terminal Position | DUAL |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.55mm |
| Base Part Number | DS17285 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3V |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 2KB |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Timers | 1 |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 2mA @ 2.7V~3.7V |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | Y |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.7V |
| Volatile | NO |
| Length | 11.8mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |