DS1743W-150+ OverviewTube is the package format.When a transmission line is terminated with 28 terminations, it means that the RTC module that terminates the line matches its characteristic impedance.It should be noted that this RTC real time clock is being supplied with 3.3V voltage at the moment.A total of 28 pins are equipped with the RTCs.The frequency of real time clocks' output should not exceed 0.032MHz.In order for it to be powered, it requires a power supply of 3.3V.There are 28 pins on it.It reaches a maximum supply voltage of 3.63V (Vsup).In this electrical real time analog clock, uPs/uCs/peripheral ICs are of the type TIMER, REAL TIME CLOCK.In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) must be kept above 2.97V.Under 70°C, the operating temperature should be maintained.
DS1743W-150+ Features28 terminations
28 pin count
3.3V power supplies
DS1743W-150+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS1743W-150+ Real Time Clocks applications.
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
Battery powered devices
Printers and copiers
Electronic metering
Digital cameras
White goods
Elapsed time counter
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8473.30.11.80 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | PIN/PEG |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | TIMER, REAL TIME CLOCK |
| Clock Frequency | 0.032MHz |
| External Data Bus Width | 8 |
| Time-Min | SECONDS |
| Interrupt Capability | N |
| Volatile | NO |
| Information Access Method | PARALLEL, DIRECT ADDRESS |
| Length | 38.225mm |
| Height Seated (Max) | 10.67mm |
| Width | 15.24mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |