DS17885S-5/T&R+ OverviewThe package 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) contains real time clocks.The package is in the form of Tape & Reel (TR).This electrical RTC has a supply voltage of 4.5V~5.5V.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.Surface Mount is the way this real time clock (RTC) is mounted.Electronic time clocks are recommended that the operating temperature be 0°C~70°C.When operating, Alarm, Daylight Savings, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output can be ensured.The family RTCs belongs to are DS17885.This electrical digital time clock has a 2.5V~3.7V supply voltage.For storing data and programs, the RTC times embed a memory of 8KB.
DS17885S-5/T&R+ Features24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
DS17885S-5/T&R+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
DS17885S-5/T&R+ Real Time Clocks applications.
Portable instruments
Electronic metering
Battery powered products
Automotive
Industrial
Digital still camera
Digital video camera
Printers
Copy machines
Mobile equipment
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 24-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2000 |
| Feature | Alarm, Daylight Savings, Leap Year, NVSRAM, Square Wave Output |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Clock/Calendar |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Base Part Number | DS17885 |
| Interface | Parallel |
| Memory Size | 8KB |
| Time Format | HH:MM:SS (12/24 hr) |
| Date Format | YY-MM-DD-dd |
| Current - Timekeeping (Max) | 3mA @ 4.5V~5.5V |
| Voltage - Supply, Battery | 2.5V~3.7V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |